MITCA D1 & D2 Championship - 5/29/2010                     
                              Jenison High School                              
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 4x800 Meter Relay Division 1
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Rockford                                            9:26.34  
  2 Hartland                                            9:31.71  
  3 East Kentwood                                       9:31.74  
  4 Macomb Dakota                                      10:12.96  
 
Event 4  Girls 100 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mette, Samantha              Rockford                 15.56   8 
  2 Cephas, Ashley               E. Kentwood              15.68   8 
  3 Suor, Aubree                 E. Kentwood              16.05   8 
  4 Essex, Kiara                 E. Kentwood              16.35   7 
  5 Fett, Laura                  Macomb Dakot             17.11   6 
  6 Weston, Kim                  Rockford                 17.59   4 
  7 Rotarius, Paige              Hartland                 17.66   4 
  8 Horning, Leanne              Hartland                 17.78   4 
  9 Cornelius, Katie             Rockford                 17.92   4 
 10 Micale, Christina            Macomb Dakot             18.34   5 
 11 Baguzis, Sara                Macomb Dakot             18.42   6 
 12 Bankes, Maggie               Hartland                 18.85   5 
 
Event 6  Girls 100 Meter Dash Division 1
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Blanchard, Abby              Rockford                 12.50   7 
  2 Schierbeek, Elise            Rockford                 12.67   7 
  3 Klawieter, Courtney          Rockford                 12.92   7 
  4 Davis, Lameeka               E. Kentwood              12.96   7 
  5 Bruce, Charity               E. Kentwood              12.99   5 
  6 Thomas, Ashley               Macomb Dakot             13.68   5 
  7 Cutler, Olivia               Hartland                 13.79   2 
  8 Smith, Khayriyyah            E. Kentwood              13.80   4 
  9 Seekely, Claire              Hartland                 13.88   2 
 10 Cuniberti, Stephanie         Macomb Dakot             14.04   4 
 11 Bates, Miranda               Macomb Dakot             14.05   1 
 12 McNutt, Kayla                Hartland                 14.39   1 
 
Event 8  Girls 4x200 Meter Relay Division 1
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Rockford                                            1:44.45   3 
  2 East Kentwood                                       1:47.80   3 
  3 Macomb Dakota                                       1:51.14   2 
  4 Hartland                                            1:55.01   1 
 
Event 10  Girls 1600 Meter Run Division 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Parks, Krista                E. Kentwood            5:08.82  
  2 Hawks, Jane                  Rockford               5:11.70  
  3 Manett, Taylor               Rockford               5:12.13  
  4 Pasternak, Anna              Hartland               5:12.16  
  5 Williams, Alissa             E. Kentwood            5:19.90  
  6 Pugh, Hannah                 Macomb Dakot           5:24.97  
  7 Rietsema, Catie              Rockford               5:25.43  
  8 McGinn, Allison              Hartland               5:25.74  
  9 Parks, Erica                 E. Kentwood            5:35.43  
 10 Halonen, Kaitlin             Hartland               5:36.38  
 11 Ball, Sarah                  Macomb Dakot           5:59.48  
 12 McKune, Taylor               Macomb Dakot           6:30.83  
 
Event 12  Girls 4x100 Meter Relay Division 1
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Rockford                                              49.90   3 
  2 East Kentwood                                         51.03   3 
  3 Macomb Dakota                                         53.10   2 
  4 Hartland                                              53.67   2 
 
Event 14  Girls 400 Meter Dash Division 1
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jerrils, Rachel              Rockford                 58.05   7 
  2 Terry, Brittany              E. Kentwood              58.22   7 
  3 DeHaan, Katie                Rockford                 59.38   7 
  4 Alic, Zijada                 E. Kentwood            1:01.04   6 
  5 Burnett, Lauren              Macomb Dakot           1:02.67   6 
  6 Suttman, Erin                Hartland               1:02.72   5 
  7 Jones, Michelle              Hartland               1:02.83   7 
  8 Comer, Fiana                 E. Kentwood            1:02.92   4 
  9 Ugorowski, Kathryn           Macomb Dakot           1:02.93   7 
 10 Wilhelm, Sam                 Hartland               1:03.24   5 
 11 Trimble, Jordan              Rockford               1:04.77   3 
 12 Singer, Kaitlin              Macomb Dakot           1:08.23   2 
 
Event 16  Girls 300 Meter Hurdles Division 1
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Mette, Samantha              Rockford                 47.71   8 
  2 Wolfe, Melissa               Rockford                 48.57   6 
  3 Pietrzak, Heather            Hartland                 48.95   8 
  4 Micale, Christina            Macomb Dakot             48.99   6 
  5 Liggins, Ashley              E. Kentwood              49.06   7 
  6 Norris, Lianna               E. Kentwood              49.44   6 
  7 Johnson, Shaina              E. Kentwood              49.51   7 
  8 Nalbadi, Sofia               Rockford                 49.71   4 
  9 Fett, Laura                  Macomb Dakot             51.16   5 
 10 Rotarius, Paige              Hartland                 51.95   5 
 11 Baguzis, Sara                Macomb Dakot             54.60   4 
 12 Plummer, Dalayna             Hartland                 56.41   2 
 
Event 18  Girls 800 Meter Run Division 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hawks, Jane                  Rockford               2:21.25  
  2 Carlson, Katie               Rockford               2:24.06  
  3 Suttman, Erin                Hartland               2:25.32  
  4 McGinn, Allison              Hartland               2:28.54  
  5 Maeder, Shawna               Macomb Dakot           2:28.71  
  6 Rietsema, Catie              Rockford               2:30.28  
  7 Pugh, Hannah                 Macomb Dakot           2:31.74  
  8 Parks, Erica                 E. Kentwood            2:32.86  
  9 White, Jillian               Macomb Dakot           2:37.66  
 10 Terry, Briana                E. Kentwood            2:38.72  
 11 Dippel, Jessica              E. Kentwood            2:39.37  
 
Event 20  Girls 200 Meter Dash Division 1
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Blanchard, Abby              Rockford                 25.76   7 
  2 Jerrils, Rachel              Rockford                 26.10   7 
  3 Davis, Lameeka               E. Kentwood              26.50   7 
  4 Schierbeek, Elise            Rockford                 26.68   6 
  5 Cephas, Ashley               E. Kentwood              26.91   6 
  6 Ugorowski, Kathryn           Macomb Dakot             27.87   6 
  7 Jones, Michelle              Hartland                 28.35   4 
  8 Carter-Berry, Khey           Macomb Dakot             28.37   4 
  9 Bruce, Charity               E. Kentwood              28.39   6 
 10 Burnett, Lauren              Macomb Dakot             28.72   4 
 11 Seekely, Claire              Hartland                 28.78   2 
 12 Wilhelm, Sam                 Hartland                 28.89   1 
 
Event 22  Girls 3200 Meter Run Division 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Parks, Krista                E. Kentwood           11:20.80  
  2 Pasternak, Anna              Hartland              11:28.99  
  3 Manett, Taylor               Rockford              11:47.98  
  4 Williams, Alissa             E. Kentwood           11:54.89  
  5 Halonen, Kaitlin             Hartland              12:12.32  
  6 Vickery, Jordan              Rockford              12:36.76  
  7 Rocheleau, Sawyer            Rockford              12:59.80  
  8 Kohrman, Sophie              Macomb Dakot          13:18.00  
  9 Ball, Sarah                  Macomb Dakot          13:31.90  
 10 Hippe, Erica                 E. Kentwood           13:35.90  
 11 Grezeszak, Denise            Hartland              14:32.50  
 12 Samojedny, Stacey            Macomb Dakot          15:03.20  
 
Event 24  Girls 4x400 Meter Relay Division 1
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Rockford                                            4:03.75   3 
  2 Hartland                                            4:05.53   3 
  3 East Kentwood                                       4:11.19   3 
  4 Macomb Dakota                                       4:15.44   3 
 
Event 26  Girls High Jump Division 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Suor, Aubree                 E. Kentwood            5-06.00  
  2 Cuniberti, Stephanie         Macomb Dakot           5-02.00  
  2 Essex, Kiara                 E. Kentwood            5-02.00  
  2 Herald, Rachel               Rockford               5-02.00  
  5 Rancourt, Katie              E. Kentwood            5-00.00  
  6 Basarabski, Kylie            Rockford               4-06.00  
  6 Holda, Kelly                 Hartland               4-06.00  
  6 Thomas, Ashley               Macomb Dakot           4-06.00  
  6 Mette, Samantha              Rockford               4-06.00  
 10 Plemmons, Jessica            Hartland               4-02.00  
 10 Watson, Paige                Hartland               4-02.00  
 10 Fett, Laura                  Macomb Dakot           4-02.00  
 
Event 28  Girls Pole Vault Division 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rancourt, Katie              E. Kentwood           11-06.00  
  2 Birkmeier, Sarah             Rockford              11-00.00  
  3 Schornak, Jennifer           Macomb Dakot          10-00.00  
  4 DeHaan, Katie                Rockford             J10-00.00  
  5 Schaberg, Lindsey            Rockford               9-06.00  
  6 Demaagd, Kassie              E. Kentwood            9-00.00  
  7 Scruggs, Hannah              Macomb Dakot          J9-00.00  
  8 Gatliff, Hannah              E. Kentwood            8-06.00  
  9 Bartz, Lindsey               Macomb Dakot          J8-06.00  
 10 Fountain, Helen              Hartland               7-06.00  
 -- Behnke, Emily                Hartland                    NH  
 -- Hinds, Allie                 Hartland                    NH  
 
Event 30  Girls Long Jump Division 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cephas, Ashley               E. Kentwood           16-02.75  
  2 Thomas, Ashley               Macomb Dakot          15-10.00  
  3 Essex, Kiara                 E. Kentwood          J15-10.00  
  4 Hicks, Bethany               Rockford              15-05.50  
  5 Holda, Kelly                 Hartland              14-10.50  
  6 Cutler, Olivia               Hartland              14-09.00  
  7 Wilburn, Ali                 Rockford              14-06.00  
  8 Wilburn, emily               Rockford              14-05.00  
  9 Carter-Berry, Khey           Macomb Dakot          13-08.50  
 10 Schornak, Jennifer           Macomb Dakot          13-03.50  
 11 Watson, Paige                Hartland              12-03.50  
 
Event 32  Girls Discus Throw Division 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stancle, Ayanna              E. Kentwood             125-00  
  2 Basarabski, Kylie            Rockford                117-03  
  3 Patterson, Caitlyn           Rockford                112-05  
  4 Kujawski, Emily              Macomb Dakot            102-00  
  5 Thomas, Adrienne             Macomb Dakot             97-00  
  6 McKnight, Kaitlyn            E. Kentwood              95-03  
  7 Halliday, Emily              Rockford                 94-04  
  8 Knoertzer, Jessica           E. Kentwood              85-08  
  9 Walker, Gabrielle            Macomb Dakot             76-06  
 10 Stevenson, Sam               Hartland                 71-05  
 11 Goldsmith, Sam               Hartland                 66-11  
 12 Horning, Leanne              Hartland                 52-01  
 
Event 34  Girls Shot Put Division 1
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stancle, Ayanna              E. Kentwood           39-03.50  
  2 Kujawski, Emily              Macomb Dakot          36-09.75  
  3 Raab, Rachel                 Rockford              35-07.00  
  4 Halliday, Emily              Rockford              35-04.25  
  5 Kennedy, Marquisha           E. Kentwood           33-01.50  
  6 Davis, Mariah                E. Kentwood           31-10.50  
  7 Patterson, Caitlyn           Rockford              31-06.75  
  8 Thomas, Adrienne             Macomb Dakot          31-06.25  
  9 Dunn, Kiersten               Macomb Dakot          29-04.00  
 10 McNutt, Kayla                Hartland              27-04.00  
 11 Holda, Kelly                 Hartland              27-00.75  
 12 Stevenson, Sam               Hartland              23-06.25  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Williamston               1660        2) Middleville Thornapple-Ke1321.50
    3) Dearborn Divine Child     1263        4) Hamilton                 1224   
    5) Sparta                    1178.50     6) South Christian          1082   
    7) Chippewa Hills            1071        8) Yale                     1069   
    9) DeWitt                    1061       10) Zeeland West             1011.50
   11) West Catholic              985.50    12) Sturgis                   952.50
   13) Milan                      950       14) Stevensville Lakeshore    660   
   15) St. Clair Shores Lakeview  636.50    16) Rockford                  437   
   17) East Kentwood              365       18) Macomb Dakota             238.50
   19) Hartland                   208.50